Vlastníci ochranných známek si je musí více hlídat

Autor: Mgr. Lukáš Mokrý | Vloženo: 25.03.2020 17:54 | Přečteno: 1091x

 

Novelou zákona o ochranných známkách došlo k zániku povinnosti Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) nezapsat do rejstříku označení shodné se starší ochrannou známkou (konkrétně se jedná o zrušení ustanovení § 6 zákona č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách). Úřad samotný už shodu nově přihlášených známek se staršími známkami posuzovat nebude. Vlastníci si proto musí nové přihlášky monitorovat sami a v případě kolize podat námitky proti nové konkurenční přihlášce.


Co to znamená?

 

  • ÚPV nadále nebude vůbec posuzovat, zda nově přihlašovaná značka nekoliduje s již existující zapsanou známkou
  • Zamítnout přihlášku shodné ochranné známky bude možné pouze na základě námitek vlastníka starší ochranné známky (dosud se ÚPV musel případnou shodou zabývat sám, tzv. z úřední povinnosti)
  • Pokud si vlastníci své ochranné známky nebudou sami aktivně hlídat, hrozí, že si stejnou nebo podobnou známku zaregistruje kdokoli jiný, např. jejich konkurence

 

Jaké je řešení

 

Řešení nabízí kontinuální rešerše (průběžný monitoring) nově podávaných přihlášek známek zveřejněných ve věstníku ÚPV, kdy se porovnávají nové přihlášky s předmětnou ochrannou známkou. Lze to poměrně pracně (a hlavně pravidelně) provádět přímo v rejstříku na internetových stránkách rejstříku ochranných známek ÚPV, anebo lze využít odborných služeb.


Naše advokátní kancelář nabízí službu kontinuální rešerše spočívající v pravidelném monitoringu nových přihlášek ochranných známek (5x ročně). Pokud nalezneme novou přihlášku, která ohrožuje jedinečnost vaší ochranné známky, vyhodnotíme míru rizika plynoucího z takové přihlášky a doporučíme optimální postup.

 


Kolik to stojí


Díky své pozici jednoho z největších registrátorů ochranných známek, disponujícího odborníky a softwarovými nástroji, je naše kancelář schopná tuto službu nabízet za nízké ceny.

 

Například monitoring jedné slovní nebo obrazové ochranné známky s působností v České republice provádíme za 6.000,- ročně (bez DPH). Při monitoringu většího portfolia známek uplatňujeme slevy. Více informací na stránkách www.trademarks.cz.

 


V případě zájmu nás můžete kontaktovat e-mailem na lawyer@lawyer.cz, uvést o jaký druh rešerše máte zájem (např. 1 ks slovně-grafické známky v rámci ČR) a do předmětu napsat „MONITORING“. Případně nám zavolejte na tel. 596 11 22 33 a domluvíme se na detailech spolupráce.

 

 


 

V případě dotazu k tématu článku kontaktujte lawyer@lawyer.cz

Advokátní kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o.
Specialisté na firemní právo

MACHIN.CZ - Tvorba www stránek, webdesign
Copyright © 2009 Lawyer.cz
Tvorba www stránek MACHIN.cz, webhosting HOSTSERVIS.cz