Povinná změna společenské smlouvy (zakladatelské listiny) s.r.o. podle nových zákonů

Autor: Mgr. Lukáš Mokrý | Vloženo: 11.06.2014 20:07 | Přečteno: 45363x

Do konce června 2014 by všechny společnosti (zejména s.r.o. a a.s.) měly uvést své společenské smlouvy (zakladatelské listiny), resp. stanovy, do souladu s novými právními předpisy. Poradíme vám jak na to.

 

O co jde?

 

Povinné náležitosti společenských smluv stanoví nový zákon o obchodních korporacích (ZOK) poněkud odlišně než dřívější obchodní zákoník. Zároveň v § 777 ZOK stanoví, že všechny dříve založené společnosti jsou povinny uvést své společenské smlouvy do souladu s těmito novými náležitostmi, a pokud tak neučiní, že je soud může nechat zrušit.

 

Ačkoli soudy zřejmě nebudou k rušení společností přistupovat ihned od července, lze očekávat, že v dohledné době zahájí zasílání výzev k provedení změny společenské smlouvy a zápisu změn do obchodního rejstříku. Doporučujeme nevyčkávat a provést potřebné změny ihned. Zároveň totiž lze provést rozhodnutí o tom, že se společenská smlouva podřizuje novému ZOK jako celku (tzv. opt-in) a opuští tak režim starého obchodního zákoníku (který se jinak v některých záležitostech na staré společenské smlouvy vztahuje), což společnostem přinese více právní jistoty ohledně dalšího výkladu práv a povinností společníků a orgánů společnosti. K tomuto přijetí ZOK jako celku však zákon umožňuje lhůtu pouze do konce roku 2015.

 

V neposlední řadě lze provedení revize společenské smlouvy a související valnou hromadu využít i k dalším změnám, které společnosti buď odkládaly (např. změna předmětu podnikání, změna sídla), nebo které dřívější obchodní zákoník neumožňoval (pro praxi zajímavé novinky jsou např. možnost mít ve společnosti více druhů podílů s různými právy, možnost vtělit podíl na společnosti do cenného papíru - tzv. kmenového listu, který je podobný listinným akciím, nebo možnost provádět rozhodování valné hromady elektronickými prostředky na dálku).

 

 

Jak na to?

 

Nejlépe je využít služeb zkušeného advokáta. Právní kancelář vám nejen provede nezbytné minimální změny společenské smlouvy, ale navrhne i další možné či doporučované optimalizace společenské smlouvy, zajistí notáře k provedení změny na valné hromadě (včetně možného zastoupení společníků na valné hromadě, aby se nemuseli složitě scházet v jeden konkrétní termín na jedno konkrétní místo) a také provede nezbytný zápis změn do obchodního rejstříku.

 

Naše advokátní kancelář zajišťuje všem zájemcům z řad podnikatelů výše popsané služby při revizi a změně společenských smluv. Ačkoli jsou v médiích uváděny horentní sumy, které si za tyto služby účtují některé velké kanceláře (až 50 tis. Kč), s námi vše lze zajistit za rozumných finančních podmínek při zachování vysoké kvality právní služby poskytované zkušenou advokátní kanceláří.

 


Za cenu 9.000 Kč* zajistíme:

  • revizi společenské smlouvy (zakladatelské listiny) a uvedení do souladu se ZOK
  • valnou hromadu u notáře v blízkosti sídla vaší společnosti, nebo u našeho spolupracujícího notáře na základě plné moci udělené společníky společnosti
  • opt-in na valné hromadě
  • zápis do obchodního rejstříku a uložení dokumentů do sbírky listin

 

* Cena nezahrnuje poplatky notáře (v závislosti na výši základního kapitálu začínají na 5.000 Kč) a obchodního rejstříku (2.000 Kč). Cena je bez DPH, která bude účtována dle právních předpisů. U složitějších záležitostí si vyhrazujeme právo individuální ceny.


 

 

Od konce loňského roku, kdy společnosti začaly tuto otázku řešit, jsme naše služby při revizi společenských smluv poskytli již několika desítkám společností.

 

V případě vašeho zájmu poskytneme právní služby i vaší společnosti. Můžete nás kontaktovat na níže uvedené e-mailové adrese nebo telefonním čísle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V případě dotazu k tématu článku kontaktujte lawyer@lawyer.cz

Advokátní kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o.
Specialisté na firemní právo

MACHIN.CZ - Tvorba www stránek, webdesign
Copyright © 2009 Lawyer.cz
Tvorba www stránek MACHIN.cz, webhosting HOSTSERVIS.cz