Akciové společnosti musí také upravit své zakladatelské dokumenty (stanovy) do souladu s novými zákony

Autor: Mgr. Lukáš Mokrý | Vloženo: 11.06.2014 21:17 | Přečteno: 44772x

Rovněž akciové společnosti musí do konce června 2014 uvést své zakladatelské dokumenty, tedy především stanovy, do souladu s novým zákonem o obchodních korporacích a občanským zákoníkem, pod sankcí zrušení společnosti rejstříkovým soudem.

 

 

Podle nového zákona o obchodních korporacích (ZOK) musí všechny dříve založené společnosti uvést své zakladatelské dokumenty do souladu s novými zákonnými náležitostmi, které se odlišují od dřívějšího obchodního zákoníku. Pokud tak neučiní, může je soud nechat zrušit.

 

Bez ohledu na zákonné sankce a otázku kdy až soudy mohou k těmto sankcím přistoupit, doporučujeme s provedením změn neotálet.Stejně tak doporučujeme  provést rozhodnutí o tom, že se společnost podřizuje novému ZOK jako celku (tzv. opt-in) a opuští tak právo starého obchodního zákoníku (který se jinak v některých záležitostech na dřívější společnosti vztahuje), což společnostem přinese více právní jistoty ohledně dalšího výkladu práv a povinností společníků a orgánů společnosti. Provedení opt-in však zákon umožňuje pouze do konce roku 2015.

 

Provedení úpravy stanov a související valnou hromadu lze využít i k dalším změnám, které společnosti buď odkládaly (např. změna předmětu podnikání, změna sídla), nebo které dřívější obchodní zákoník neumožňoval (pro praxi zajímavé novinky u akciových společností jsou např. možnost zvolit tzv. monistický systém řízení a.s., který lze omezit až na jednu osobu v orgánech společnosti a zbavit se tak starostí s obsazováním orgánů společnosti, zejména dozorčí rady).

 

 

Jak by měla akciová společnost postupovat?

 

Nejlépe je využít služeb právní kanceláře. Zkušený advokát nejen provede nezbytnou revizi náležitostí stanov, ale navrhne i další možné či doporučované optimalizace stanov, zajistí notáře k provedení změny na valné hromadě (včetně možného zastoupení akcionářů na valné hromadě) a také provede nezbytný zápis změn do obchodního rejstříku.

 

Naše advokátní kancelář zajišťuje všem zájemcům z řad podnikatelů výše popsané služby při revizi a změně stanov. Ačkoli jsou v médiích uváděny horentní sumy, které si za tyto služby účtují některé velké kanceláře (až 50 tis. Kč), s námi vše lze zajistit za rozumných finančních podmínek při zachování vysoké kvality právní služby poskytované zkušenou advokátní kanceláří.

 


Za cenu 16.000 Kč* zajistíme:

  • revizi stanov a uvedení do souladu se ZOK
  • valnou hromadu (rozhodnutí jediného akcionáře) u notáře v blízkosti sídla vaší společnosti, nebo u našeho spolupracujícího notáře na základě plné moci udělené akcionáři společnosti
  • opt-in na valné hromadě
  • zápis do obchodního rejstříku a uložení dokumentů do sbírky listin

 

 

* Cena nezahrnuje poplatky notáře (v závislosti na výši základního kapitálu začínají na 10.000 Kč) a obchodního rejstříku (2.000 Kč). Cena je bez DPH, která bude účtována dle právních předpisů. U složitějších záležitostí si vyhrazujeme právo sjednání individuální ceny.


 

 

Od konce loňského roku, kdy společnosti začaly tuto otázku řešit, jsme naše služby při revizi zakladatelských dokumentů poskytli již několika desítkám společností z celé ČR.

 

V případě vašeho zájmu poskytneme právní služby i vaší společnosti. Můžete nás kontaktovat na níže uvedené e-mailové adrese nebo telefonním čísle.

 

 

V případě dotazu k tématu článku kontaktujte lawyer@lawyer.cz

Advokátní kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o.
Specialisté na firemní právo

MACHIN.CZ - Tvorba www stránek, webdesign
Copyright © 2009 Lawyer.cz
Tvorba www stránek MACHIN.cz, webhosting HOSTSERVIS.cz